Leupold VX-3HD 3.5-10x40 CDS-ZL
Illum FireDot Twilight Hunter Reticle - 30mm Tube
- Item: 180627
- Brand: Leupold
- Condition: New
In stock
$699.99
Only 2 Left!
Specifications
| Magnification Type | 3.5x - 10x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3.5X to 10X |
| Objective Lens Size | 40mm |
| Eye Relief | 4.4" - 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 29.0ft - 11ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weight | 15.8 oz |
| Length | 12.7" |
| Max Elevation Adjustment | 55 MOA |
| Max Windage Adjustment | 55 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



