Leupold VX-3HD 6.5-20x50 SF CDS-TZL2
Fine Duplex - 30mm Scope Tube
- Item: 180625
- Brand: Leupold
- Condition: New
Out of stock
$999.99
Out of Stock
Specifications
| Magnification Type | 6.5x - 20x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 6.5X to 20X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Eye Relief | 4.4" - 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 14.1ft - 5.8" |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Weight | 20.8 oz |
| Length | 14.37" |
| Max Elevation Adjustment | 55 MOA |
| Max Windage Adjustment | 55 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



