Leupold VX-Freedom 1.5-4x20
SFP MOA-Ring Reticle - 1" Tube
- Item: 180590
- Brand: Leupold
- Condition: New
Out of stock
$299.99
Out of Stock
Specifications
| Magnification Type | 1.5x - 4x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1.5X to 4X |
| Objective Lens Size | 20mm |
| Exit Pupil | 4.2" - 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 74.2' - 29.4' |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 9.6 oz |
| Length | 9.35" |
| Max Elevation Adjustment | 15 MOA |
| Max Windage Adjustment | 15 MOA |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories
-
Leupold Alumina Flip-Up Objective Cover 20For Standard Leupold Rifle Scopes w/20mm Lenses
$99.99Out of stock -



