Leupold VX-Freedom 2-7x33
SFP Hunt-Plex Reticle - 1" Tube
- Item: 180592
- Brand: Leupold
- Condition: New
Out of stock
$299.99
Out of Stock
Specifications
| Magnification Type | 2x - 7x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 7X |
| Objective Lens Size | 33mm |
| Eye Relief | 4.2" - 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 43.8' - 29.8' |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 11.1 oz |
| Length | 11.04" |
| Max Elevation Adjustment | 15 MOA |
| Max Windage Adjustment | 15 MOA |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories




