Leupold Freedom RDS 1x34 Red Dot Sight
1 MOA Dot - 34mm Tube - No Mount
- Item: 180091
- Brand: Leupold
- Condition: New
Out of stock
$279.99
Out of Stock
Specifications
| Magnification | Fixed: 1X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 34mm |
| Eye Relief | unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 120.9 ft - 23.0 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 6.9 oz |
| Length | 5.3" |
| Max Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Max Windage Adjustment | 80 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



