Leupold VX-5HD 7-35x56 CDS-TZL3
Impact-14 Reticle - 34mm Scope Tube
- Item: 173221
- Brand: Leupold
- Condition: New
Out of stock
$1,999.99
Out of Stock
Specifications
| Magnification | Zoom: 7X to 35X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 56mm |
| Eye Relief | 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 16.3 ft - 3.1 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 26.1 oz |
| Length | 15.6" |
| Max Elevation Adjustment | 55 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



