Leupold VX-5HD 3-15x44 CDS-ZL2
Side Focus HTMR Reticle - 30mm Tube
- Item: 178027
- Brand: Leupold
- Condition: New
Out of stock
$1,099.99
Out of Stock
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 15X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 44mm |
| Eye Relief | 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 38.3 ft - 7.9 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 19.7 oz |
| Length | 13.5" |
| Max Elevation Adjustment | 21.8 Mil |
| Max Windage Adjustment | 21.8 Mil |
Reviews
Write Your Own Review



