Leupold VX-5HD 4-20X52 CDS-ZL2 Side Focus
Illuminated Firedot Duplex Reticle - 34mm Tube
- Item: 178166
- Brand: Leupold
- Condition: New
Out of stock
$1,799.99
Out of Stock
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 20X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 52mm |
| Eye Relief | 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 28.4 ft - 7.7 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 23.3 oz |
| Length | 14.7" |
| Max Elevation Adjustment | 110 MOA |
| Max Windage Adjustment | 110 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



