Directly descended from the rifles developed by LWRCI to meet the requirements for the U.S. Army Individual Carbine program, the IC-SPR is built for high performance. The IC SPR variant utilizes the same Cold Hammer Forged, spiral fluted barrel as the IC Enhanced. The SPR employs a low profile fixed gas block for the piston system and a longer 12 inch user-configurable, modular rail system. Topped with our low profile Skirmish Sights, the IC line of rifles is the latest evolution in the LWRCI 5.56 rifle. The IC-SPR is our flagship and most popular model. This is a great all-around 5.56 rifle that utilizes LWRC's most popular features; fluted barrel, ambi controls, and SPR modular rail system.
Notable Features Include:
- LWRC ADJUSTABLE COMPACT STOCK
- LWRC FLIP UP SKIRMISH SIGHTS
- LWRC ENHANCED FIRE CONTROL GROUP
- LWRC AMBIDEXTROUS SLING MOUNT
- LWRC MODULAR 12” RAIL SYSTEM
- LWRC AMBIDEXTROUS CHARGING HANDLE
- LWRC ULTRA COMBAT PISTOL GRIP
- FULLY AMBIDEXTROUS LOWER RECEIVER
- A2 BIRDCAGE FLASH HIDER
- FLUTED NICORR TREATED BARREL
- SHIPS WITH PICITANY RAIL SECTIONS FOR ATTACHMENTS
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 16.1" |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 32" |
| Barrel Twist Rate | 1:7" |
| Stock | LWRC adjustable compact stock |
| Weight | 7.3 lbs |
| Trigger | Mil-Spec |
| Handguard | SPR modular rail system |
| Operating System | Mid-Length |
| Pistol Grip | Magpul MOE+ Grip |
| Platform | AR-15 |



