Meopta MeoStar R2 1.7-10x42 4C
- Item: 573850
- Brand: Meopta
- Condition: New
Designed to be the versatility you’re looking for during your next hunt, the Meopta MeoStar R2 1.7-10x42 4C 573850 is perfect for when you’re stalking, on top of your lightweight mountain rifle, or in the dense woodlands. The Meopta MeoStar R2 1.7-10x42 4C features a 42mm objective lens coated with MeoLux, a new proprietary coating, to help eliminate glare and reflections while delivering an industry-leading 99.8% light transmission. MeoShield ion-assisted coating ensures the lens surfaces are protected from scratches and other abrasions, while MeoDrop hydrophobic coating repels oil, grease, and water droplets. The MeoQuick fast-focusing eyepiece rapidly sharpens focus on your target. MeoTrack II Elevation and windage control deliver precise click adjustments unparalleled tracking capabilities. The Meopta MeoStar R2 1.7-10x42 4C includes a glass-etched 4C reticle with 8 levels of intensity for critical accuracy in any lighting conditions. The Meopta MeoStar R2 1.7-10x42 4C is filled with nitrogen and sealed to guarantee it is 100% water and fog proof. The aircraft grade aluminum offers incredible durability and protection from rough conditions in the field.
| Magnification Type | 1.7X-10X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1.7X to 10X |
| Objective Lens Size | 40mm |
| Exit Pupil | 11.1mm to 4.2mm |
| Eye Relief | unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21.9 m - 3.7 m |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 20.32 oz |
| Length | 12.91" |
| Max Elevation Adjustment | 88 MOA |
| Max Windage Adjustment | 88 MOA |



