Meopta MeoStar R2 1-6x24 SFP
- Item: 580150
- Brand: Meopta
- Condition: New
Meopta MeoStar R2 1-6x24 SFP 580150 features a 24mm objective lens coated with MeoLux, a new proprietary coating, to help eliminate glare and reflections while delivering an industry-leading 99.8% light transmission that is designed to deliver an impressively wide 113 ft field of view at 100 yards giving you a clear advantage over a fast-moving, dangerous game. The MeoShield ion-assisted coating ensures the lens surfaces are protected from scratches and other abrasions, while MeoDrop hydrophobic coating repels oil, grease, and water droplets. The MeoQuick fast-focusing eyepiece rapidly sharpens focus on your target. The MeoTrack Elevation and windage control deliver precise click adjustments with unparalleled tracking capabilities. The Meopta MeoStar R2 1-6x24 is filled with nitrogen and sealed to guarantee it is 100% water and fog-proof. The aircraft-grade aluminum offers incredible durability and protection from rough conditions in the field. The Meopta MeoStar R2 1-6x24 is perfect for whitetail deer, hunting wild hogs in thickly forested terrain, or chasing wild hogs in the shrub.
Notable Features Include:
- Second Focal Plane
- Illuminated BDC 2 Reticle
- 30mm Tube
- MeoTrak II Turret Adjustments
- MeoShield Lens Coating
What's In The Box?
- Meopta MeoStar R2 1-6x24 580150
- CR-2354 Battery
- Limited Lifetime Warranty
| Magnification | Zoom: 1X to 6X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 24mm |
| Exit Pupil | 11.0mm - 4.0mm |
| Eye Relief | 3.8" - 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 113 ft - 19 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 17.64 oz |
| Length | 11.69" |
| Max Elevation Adjustment | 138 MOA |
| Max Windage Adjustment | 138 MOA |



