Meopta MeoStar R2 1.7-10x42
- Item: 575660
- Brand: Meopta
- Condition: New
Meopta MeoStar R2 BDC 1.7-10x42 Illuminated Reticle Riflescope 575660 optical system features elements that are not only ground and polished with high precision to deliver superior performance and high edge-to-edge clarity, but also treated with layers of optical coatings like MeoLux for high transmission and low glare, MedShield for anti-scratch performance, and MeoDrop for hydrophobic and oleophobic action. The second focal plane of the optical system contains a RD BDC 2 illuminated reticle to provide you with an accurate aiming reference. To compensate for ballistics and winds, the turret system offers 88 MOA of horizontal and vertical adjustment ranges and 1/4 MOA (0.7 cm at 100 m) impact point correction.
Notable Features Include:
- 1.7-10x magnification
- MeoLuxTM lens multi-coating
- MeoDropTM hydrophobic lens coating designed to repel water, grease, skin oils and lens surface contaminates that can impair clarity
- MeoQuick fast-focus eyepiece
- MeoShield ion-assisted coating
- RedZone 8 Illumination
- Individual lens components
- Etched Glass Reticle
- Erector System
- 30mm Main Tube Construction
- waterproof, submersible and are fully protected against humidity, rain and snow
- MeoTrak II Elevation and Windage Control
What's In The Box?
- • Meopta 1.7-10x42 MeoStar R2
- • (2) Lens Caps
- • CR2032 Battery
| Magnification | Zoom: 1.7X to 10X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 42mm |
| Exit Pupil | 11.1 - 4.2mm |
| Eye Relief | 3.9" - 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21.9m - 3.7m |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .125 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weight | 20.3oz |
| Length | 12.9" |



