Meopta MeoStar R2 PA 2.5-15x56
- Item: 371820
- Brand: Meopta
- Condition: New
The MeoStar R2 PA 2.5-15x56 371820 is Meopta’s most dynamic and versatile hunting riflescope. The MeoStar R2 2.5-15x56 features a huge 56mm objective lens coated with MeoLux, a new proprietary coating, to help eliminate glare and reflections while delivering an industry-leading 99.8% light transmission, even in the twilight hours. The MeoQuick fast-focusing eyepiece rapidly sharpens focus on your target. MeoTrack II Elevation and windage control deliver precise click adjustments unparalleled tracking capabilities. MeoShield ion-assisted coating ensures the lens surfaces are protected from scratches and other abrasions, while MeoDrop hydrophobic coating repels oil, grease, and water droplets. The parallax adjustment turret, adjustable from 11 yards to infinity, allows precise shot placement at all distances. The MeoStar R2 PA 2.5-15x56 includes a glass-etched BDC-2 reticle with 8 levels of intensity for critical accuracy in any lighting conditions. The MeoStar R2 PA scope is filled with nitrogen and sealed to guarantee it is 100% water and fog-proof. The aircraft-grade aluminum offers incredible durability and protection from rough conditions in the field.
| Magnification | Zoom: 2.5X to 15X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 11.2mm to 3.85mm |
| Eye Relief | 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 44.7 ft - 7.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 24.1 oz |
| Length | 13.9" |
| Max Elevation Adjustment | 55 MOA |
| Max Windage Adjustment | 55 MOA |
-
Meostar Scope 56mm Objective Lens CoverFits Meopta Meostar w/ 56mm Objective
Special Price $11.55 Regular Price $11.99In stock



