Meopta Optika6 1-6x24 RD SFP
- Item: 653613
- Brand: Meopta
- Condition: New
Meopta MeoPro Optika 6 1-6x24 RD SFP Riflescope 653613 combines precision optics with a simple partially-illuminated second focal plane reticle design to produce a scope that is ideally suited for fast-paced medium-range competition shooting and varmint hunting. Meopta MeoPro Optika 6 1-6x24 RD SFP Riflescope low 1x magnification allows for fast reflexive shooting similar to a dot sight, while the high 6x enables you to zero in on more distant targets with ease. Exposed tactical turrets feature a 1/2 MOA impact point correction with a wide 120 MOA windage and elevation adjustment range. A large 30mm main tube is employed to withstand the rigors of recoil, and the housing is made of aluminum with a scratch-resistant low-reflectivity matte black anodized finish. The housing is also nitrogen-filled to be waterproof and resistant to internal fogging in extreme conditions and temperatures. To enhance the view, Meopta employs their proprietary MeoBright multicoating on the lenses to maximize light transmission and suppress glare, resulting in bright and clear views with improved color and contrast. Generous eye relief and wide exit pupil at all magnifications ensure easy and comfortable use throughout the entire zoom range.
Notable Features Include:
- Simple Reticle Design, 2nd Focal Plane
- Illuminated Center Dot with 7 Settings
- 30mm Diameter Main tube
- 1/2 MOA/Click Impact Point Correction
- 120 MOA Windage/Elevation Adjustment
- Capped Low-Profile Turrets
- Anodized Aluminum Alloy Housing
- MeoBright & MeoShield Lens Coatings
- Nitrogen Filled, Water and Fogproof
- Runs on One Included CR2032 Battery
| Magnification | Zoom: 1X to 6X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 24 mm |
| Exit Pupil | 10.0mm - 4.0mm |
| Eye Relief | 3.9 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 109.5ft - 18.9ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 20.4 oz |
| Length | 10.1" |
| Max Elevation Adjustment | 120 MOA |
| Max Windage Adjustment | 120 MOA |



