Meopta Optika5 4-20x50 SFP
1" Tube - Z-Plex Reticle
- Item: 1032579
- Brand: Meopta
- Condition: New
In stock
$459.99
Only 2 Left!
Description
Meopta Optika5 4-20x50 (1032579) ideal for long range shooters looking for a 1” tube riflescope. Meopta Optika5 4-20x50 is available in non-illuminated and illuminated (RD) models, the Meopta Optika5 4-20x50 features MeoBright lens coatings for maximum light transmission and MeoDrop hydrophobic coating for water repellency. ¼ MOA per click adjustments are standard for the Meopta Optika5 4-20x50, with non-illuminated second focal plane reticle choices of Z-Plex or Z-Plus, and illuminated (RD) reticle options of Z-Plus RD or BDC-3 RD.
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 20X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 27.9ft - 5.6ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 10 yards to infinity |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 23.3 oz |
| Length | 13.6" |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



