Meopta Optika6 3-18x56 SFP
- Item: 653645
- Brand: Meopta
- Condition: New
Meopta MeoPro Optika 6 3-18x56 SFP Riflescope 653645 combines powerful optics with a versatile second focal plane reticle and easy-to-use exposed turrets to produce a scope that is optimized for mid-to long-range shooting and hunting in all light conditions—from the pre-dawn hours through the day and into late dusk. Meopta MeoPro Optika 6 3-18x56 SFP Riflescope 653645 broad zoom magnification range allows you to scan wide swaths of the terrain for targets on low power with the ability to dial it up and make identification with precise shot placement. The combination of objective lens and coatings produces bright and clear high-contrast views with improved color representation. Generous eye relief and wide exit pupil at lower magnifications ensure easy and comfortable use—even in low light. The turrets feature a precise 1/4 MOA impact point correction with a wide 90 MOA windage and elevation adjustment range, with an exposed zero-stop tactical elevation turret that is ideally suited for fast long-range adjustments in the field. A large 30mm main tube is employed to withstand the rigors of recoil, and the housing is made of aluminum with a scratch-resistant low-reflectivity matte black anodized finish. The housing is also nitrogen-filled to be waterproof and resistant to internal fogging in extreme conditions and temperatures. A large oversized objective lens provides the immense light-gathering ability required to keep views crisp and bright when viewing small targets at extreme long range on maximum magnification, and to enhance the view Meopta employs their proprietary MeoBright multi-coatings to the lenses to maximize light transmission and suppress glare.
Notable Features Include:
- Simple Reticle Design, 2nd Focal Plane
- 30mm Diameter Main tube
- 1/4 MOA / Click Impact Point Correction
- 90 MOA Windage/Elevation Adjustment
- Exposed Elevation/Capped Windage Turrets
- Anodized Aluminum Alloy Housing
- MeoBright & MeoShield Lens Coatings
- Nitrogen Filled, Water and Fogproof
| Magnification | Zoom: 3X to 18X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 56 mm |
| Exit Pupil | 9.5mm - 3.1mm |
| Eye Relief | 3.9 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 33.2ft - 5.8ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 10 yards to infinity |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 30.5 oz |
| Length | 14.5 |
| Max Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Max Windage Adjustment | 90 MOA |



