Meopta Optika6 4.5-27x50 RD FFP
- Item: 653591
- Brand: Meopta
- Condition: New
Meopta MeoPro Optika 6 4.5-27x50 RD FFP Riflescope 653591 combines a powerful and broad zoom magnification range with a versatile reticle design and easy-to-use turrets to produce a scope that is optimized for long-range shooting and hunting in all light conditions. Meopta MeoPro Optika 6 4.5-27x50 RD FFP Riflescope 653591 zoom range allows you to scan wide swaths of the terrain for targets on low power with the ability to dial it up and make positive identification with precise shot placement across vast distances. A large objective lens provides the light-gathering required to keep views crisp and bright when viewing targets at extreme long range on maximum magnification, and to enhance the view Meopta employs their proprietary MeoBright multi-coatings to the lenses to maximize light transmission and suppress glare. The combination of objective lens and coatings produces bright and clear high-contrast views with improved color representation. This "RD" version of the Optika 6 features an illuminated red center aiming dot with seven selectable levels to make it visible in all light conditions without affecting your dark-adjusted vision at dawn and dusk when the game is most active. A large 30mm main tube is employed to withstand the rigors of recoil, and the housing is made of aluminum with a scratch-resistant low-reflectivity matte black anodized finish. The housing is also nitrogen-filled to be waterproof and resistant to internal fogging in extreme conditions and temperatures. The turrets feature a precise 1/4 MOA impact point correction with a wide 84 MOA windage and elevation adjustment range, with an exposed zero-stop tactical elevation turret that is ideally suited for fast long-range adjustments in the field.
Notable Features Include:
- Duplex Reticle Design, First Focal Plane
- Illuminated Center Dot with 7 Settings
- 30mm Diameter Maintube
- 1/4 MOA / Click Impact Point Correction
- 84 MOA Windage/Elevation Adjustment
- Exposed Zero-Stop Elevation Turret
- Capped Low-Profile Windage Turret
- MeoBright & MeoShield Lens Coatings
- Nitrogen Filled, Water and Fogproof
- Runs on One Included CR2032 Battery
| Magnification | Zoom: 4.5X to 27X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 9.5 mm to 1.9 mm |
| Eye Relief | 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 23.6 ft - 3.9 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weight | 31.1 oz |
| Length | 14.2 |
| Max Elevation Adjustment | 84 MOA |
| Max Windage Adjustment | 84 MOA |



