Meopta Optika6 4.5-27x50 RD SFP
Second Focal - Illum. 6.5 Creedmoor Reticle
- Item: 653673
- Brand: Meopta
- Condition: New
Out of stock
$799.99
Out of Stock
Description
Meopta Optika6 SFP 4.5-27x50 653673 Rifle Scope features exposed, reset to zero windage adjustments, and exposed, locking elevation adjustments with zero stop. The 4.5-27x zoom magnification is best suited for long-range shooting and hunting. Side focus parallax adjustment allows the shooter to precisely focus for long-range shots, so there is no doubt that where you aim is where you hit. To enhance the view, Meopta uses its MeoBright & MeoSheild coatings on the lenses to light transmission and suppress glare, resulting in bright and clear images with improved color and contrast.
Notable Features Include:
- Illuminated Reticle
- MeoBright & MeoSheild coatings
- 50mm Objective lens
- Second Focal Plane
- 1/4 MOA Adjustments
- 30mm Tube
What's In The Box?
- Meopta Optika6 SFP 4.5-27x50 653673
- CR2032 Battery
- Limited Lifetime Warranty
Specifications
| Magnification | Zoom: 4.5X to 27X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 9.5 mm to 1.9 mm |
| Eye Relief | 3.94" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21.9 ft - 3.6 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weight | 31.1 oz |
| Length | 14.2 |
Reviews
Write Your Own Review



