Meopta Optika6 5-30x56 FFP
- Item: 653600
- Brand: Meopta
- Condition: New
Meopta MeoPro Optika 6 5-30x56 ED Dichro FFP Riflescope 653600 combines extra-low dispersion optical glass with a battery-free reticle illumination system that automatically controls the color and brightness of key aiming dots to produce an optic with a variable-intensity aiming aid that is optimized for extreme long-range hunting and competition shooting in all light conditions—from dawn through the day and into dusk. Meopta MeoPro Optika 6 5-30x56 ED Dichro FFP Riflescope 653600 powerful and broad zoom magnification range allows you to scan wide swaths of terrain for targets on low power with the ability to dial up for positive identification and precise shot placement. The combination of objective lens size and glass plus its coatings produce bright and clear high-contrast views with improved color representation. Generous eye relief and wide exit pupil at lower magnifications ensure easy and comfortable use—even in low light. A large oversized objective lens provides the immense light-gathering ability required to keep views crisp and bright when viewing small targets at extremely long ranges on maximum magnification. To enhance the view, Meopta employs ED glass treated with their proprietary MeoBright multi-coatings to the lenses to maximize light transmission and suppress glare. This "Dichro" version of the Optika 6 features an illumination system that uses the available ambient light to perfectly illuminate key parts of the reticle and automatically changes the color from red to green to provide the best contrast and clarity. The turrets feature a precise 1/4 MOA impact point correction with a wide 110 MOA windage and elevation adjustment range, with an exposed zero-stop tactical elevation turret that is ideally suited for fast long-range adjustments in the field. An atypically large 34mm main tube is employed to provide the space required to make the wide windage and elevation range possible, and the housing is made of aluminum with a scratch-resistant low-reflectivity matte black anodized finish. The housing is also nitrogen-filled to be waterproof and resistant to internal fogging in extreme conditions and temperatures.
Notable Features Include:
- Simple Reticle Design, First Focal Plane
- Battery-Free Dichroic Illumination
- Large 34mm Diameter Maintube
- 1/4 MOA / Click Impact Point Correction
- 110 MOA Windage/Elevation Adjustment
- Exposed Zero-Stop Elevation Turret
- Capped Low-Profile Windage Turret
- Extra-Low Dispersion Glass Lens Elements
- MeoBright & MeoShield Lens Coatings
- Nitrogen Filled, Water and Fogproof
| Magnification | Zoom: 5X to 30X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 9.5 mm to 1.9 mm |
| Eye Relief | 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 24.6 ft - 3.7 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weight | 36.2 oz |
| Length | 15.4 |
| Max Elevation Adjustment | 110 MOA |
| Max Windage Adjustment | 110 MOA |



