Meopta Optika6 5-30x56 RD FFP
- Item: 653608
- Brand: Meopta
- Condition: New
Meopta MeoPro Optika 6 5-30x56 ED RD FFP Riflescope 653608 combines extra-low dispersion (ED) optical glass with a simple partially illuminated reticle and an easy-to-use exposed elevation turret to produce a scope that is optimized for extreme long-range hunting and competition shooting in all light conditions—from the pre-dawn hours through the day and into late dusk. Meopta MeoPro Optika 6 5-30x56 ED RD FFP Riflescope 653608 powerful and broad zoom magnification range allows you to scan wide swaths of terrain for targets on low power with the ability to dial up for positive identification and precise shot placement. To enhance the view, Meopta employs ED glass treated with their proprietary MeoBright multi-coatings to the lenses to maximize light transmission and suppress glare. The combination of objective lens size and glass plus its coatings produce bright and clear high-contrast views with improved color representation. Generous eye relief and wide exit pupil at lower magnifications ensure easy and comfortable use—even in low light. A large oversized objective lens provides the immense light-gathering ability required to keep views crisp and bright when viewing small targets at extremely long ranges on maximum magnification. This "RD" version of the Optika 6 features an illuminated red center aiming dot with seven selectable levels to make it visible in all light conditions without affecting your dark-adjusted vision at dawn and dusk when the game is most active. The turrets feature a precise 0.1 MRAD impact point correction with a wide 32 MRAD windage and elevation adjustment range, with an exposed zero-stop tactical elevation turret that is ideally suited for fast long-range adjustments in the field. An atypically large 34mm main tube is employed to provide the space required to make the wide windage and elevation range possible, and the housing is made of aluminum with a scratch-resistant low-reflectivity matte black anodized finish. The housing is also nitrogen-filled to be waterproof and resistant to internal fogging in extreme conditions and temperatures.
Notable Features Include:
- Simple Reticle Design, First Focal Plane
- Illuminated Center Dot with 7 Settings
- Large 34mm Diameter Maintube
- 0.1 MRAD / Click Impact Point Correction
- 32 MRAD Windage/Elevation Adjustment
- Exposed Zero-Stop Elevation Turret
- Capped Low-Profile Windage Turret
- Extra-Low Dispersion Glass Lens Elements
- MeoBright & MeoShield Lens Coatings
- Nitrogen Filled, Water and Fogproof
| Magnification | Zoom: 5X to 30X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 9.5 mm to 1.9 mm |
| Eye Relief | 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 24.6 ft - 3.7 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .36 MIL |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weight | 36.2 oz |
| Length | 15.4 |
| Max Elevation Adjustment | 32 MIL |
| Max Windage Adjustment | 32 MIL |



