Meopta Optika6 1-6x24 FFP
- Item: 653550
- Brand: Meopta
- Condition: New
Meopta MeoPro Optika6 1-6x24 Dichro Riflescopes 653550 combines precision optics with battery-free reticle illumination that automatically controls the color and brightness of the center aiming dots to produce an optic with a variable-intensity aiming point that keeps the field of view clear and bright. Its low 1x magnification allows for fast reflexive shooting, similar to a dot sight, while the high 6x enables you to zero in on more distant targets with ease. To enhance the view, Meopta employs their proprietary MeoBright multi-coatings to the lenses to maximize light transmission and suppress glare, resulting in bright and clear views with improved color and contrast. The Meopta MeoPro Optika6 1-6x24 Dichro Riflescopes 653550 has a generous eye relief and wide exit pupil at all magnifications ensure easy and comfortable use throughout the entire zoom range. Exposed tactical turrets feature a 1/2 MOA impact point correction with a wide 120 MOA windage and elevation adjustment range. A large 30mm main tube is employed to withstand the rigors of recoil, and the housing is made of aluminum with a scratch-resistant low-reflectivity matte black anodized finish. The housing is also nitrogen-filled to be waterproof and resistant to internal fogging in extreme conditions and temperatures.
Notable Features Include:
- Simple Reticle Design, First Focal Plane
- Battery-Free Dichroic Illumination
- Automatic Color and Contrast Improvement
- 30mm Diameter Main tube
- 1/2 MOA/Click Impact Point Correction
- 120 MOA Windage/Elevation Adjustment
- Exposed, Finger-Operated Turrets
- Anodized Aluminum Alloy Housing
- MeoBright & MeoShield Lens Coatings
- Nitrogen Filled, Water and Fogproof
| Magnification | Zoom: 1X to 6X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 24 mm |
| Exit Pupil | 10.0mm - 4.0mm |
| Eye Relief | 3.9 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 109.5ft - 18.9ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 20.4 oz |
| Length | 10.1" |
| Max Elevation Adjustment | 120 MOA |
| Max Windage Adjustment | 120 MOA |



