Meopta Optika6 2.5-15x44 SFP
- Item: 653620
- Brand: Meopta
- Condition: New
Meopta MeoPro Optika6 SFP 2.5-15x44 653620 Rifle Scope features capped windage and elevation turrets to avoid unwanted adjustments when moving fast through heavy cover. Side focus parallax adjustment allows the shooter to precisely focus for long-range shots, so there is no doubt that where you aim is where you hit. The addition of Meopta's DichroTech reticle technology enhances the versatility of this reticle. By adding thin film coatings to the reticle, specific wavelengths of light can be tuned out to give you an enhanced view of your target. Since these coatings filter light, they are transparent and do not block the view of your target, no matter how far away you shoot. The 2.5-15x zoom magnification is best suited for fast target acquisition at close or mid-range with the ability to precisely place shots at mid to long-range.
Notable Features Include:
- DichroTech Reticle
- Second Focal Plane
- Capped Turrets
- 1/4 MOA Adjustments
- 30mm Tube
What's In The Box?
- Meopta MeoPro Optika6 SFP 2.5-15x44 653620
- Limited Lifetime Warranty
| Magnification | Zoom: 2.5X to 15X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 44mm |
| Exit Pupil | 11mm - 2.9mm |
| Eye Relief | 3.94" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 39.9ft - 6.9ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 27.3 oz |
| Length | 14.11" |



