Meopta Optika6 3-18x56 RD FFP
First Focal - Illum. MRAD 1 Reticle - Matte Black
- Item: 653587
- Brand: Meopta
- Condition: New
Out of stock
$799.99
Out of Stock
Description
Meopta Optika6 3-18x56 RD FFP (653587) Rifle Scope is ideal for hunters shooting mid to long ranges. This riflescope has Meopta's MRAD 1 RD reticle that provides long-range hunters and shooters with the ultimate reticle features. Wind hold-offs on the vertical crosshair allow for precise aiming in crosswinds. The 56mm objective lens with Meopta's enhanced coatings can gather a massive amount of light to keep your view crisp even at long distances during low light conditions.
Notable Features Include:
- MeoBright Lens coating
- MeoSheild Lens coating
- MIL/MRAD Adjustments
- FFP Reticle
- 30mm Scope Tube
- Illuminated Reticle
What's In The Box?
- Meopta Optika6 3-18x56 RD FFP
- CR2032 Battery
- Limited Lifetime Warranty
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 18X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 9.5mm - 3.1mm |
| Eye Relief | 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 33.2ft - 5.8ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 10 yards to infinity |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 31.1 oz |
| Length | 14.5 |
| Max Elevation Adjustment | 26 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 26 MRAD |
Reviews
Write Your Own Review



