Meopta Optika6 3-18x50 SFP
Second Focal Plane- DichroTech BDC Reticle
- Item: 653635
- Brand: Meopta
- Condition: New
Out of stock
$699.99
Out of Stock
Description
Meopta Optika6 3-18x50 SFP 653635 Rifle Scope is ideal for hunters shooting mid to long ranges. The 50mm objective lens with Meopta's optimized coatings can gather the right amount of light to keep your view clear even at long distances during low light conditions. This scope offers Meopta's BDC reticle, a European-style reticle that provides hunters with fast target acquisition even in lower light and against tangled backgrounds.
Notable Features Include:
- MeoBright & MeoShield Lens Coating
- DichroTech Reticle
- 30mm Tube
- Second Focal Plane
- MOA Adjustments
What's In The Box?
- Meopta Optika6 3-18x50 SFP 653635
- Limited Lifetime Warranty
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 18X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50 mm |
| Exit Pupil | 9.5mm - 2.8mm |
| Eye Relief | 3.9 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 33.5ft - 5.8ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 30.0 oz |
| Length | 14.6" |
| Max Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Max Windage Adjustment | 90 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



