Nightforce BR 12-42X56 NPR2
NP-R2 Reticle - .125 MOA Turrets
- Item: C104
- Brand: Nightforce
- Condition: New
In stock
$1,473.00
3 In Stock
Description
Notable Features Include:
- 12x - 42x magnification
- 56mm objective
- 30mm tube size
- .125 MOA adjustment
- Second focal plane
- Black matte finish
What's In The Box?
- Nightforce BR Benchrest 12-42x56 NP-R2
Specifications
| Magnification Type | 12x-42x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 12X to 42X |
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 4.0-1.4mm |
| Eye Relief | 2.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 6.7-2.3ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Competition/Target |
| Turret Click Value | .125 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 36oz |
| Length | 17" |
| Max Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



