Nightforce SHV 3-10x42 F2
Illuminated Forceplex Reticle - .25 MOA Turrets - 30mm Tube
- Item: C611
- Brand: Nightforce
- Condition: New
In stock
$985.00
3 In Stock
Description
Nightforce SHV 3-10x42 F2 Riflescope C611 is a big value in a small package. Although compact, Nightforce SHV 3-10x42 F2 C611 offers 3-10x magnification making this riflescope best used for a wide variety of applications from target shooting to big game and varmint hunting. Standard features include capped .25 MOA adjustments, fixed parallax, fast focus eyepiece, and an illuminated Forceplex reticle. Experience premium quality and precision on a Nightforce riflescope can deliver. The Nightforce SHV received the Award of Excellence in the Optic Product Of The Year category from Sporting Classics.
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 10X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 42mm |
| Exit Pupil | 10.7mm to 4.4mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 34.9 ft -11 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 20.8 |
| Length | 11.6" |
| Max Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Max Windage Adjustment | 80 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



