Q - Honey Badger - 300BLK
7" - 2-Position Telescoping Stock
- Item: HB-300BLK-7IN-P
- Brand: Q
- Condition: New
Out of stock
$2,899.00
Out of Stock
Description
Honey Badger by Q 7" (HB-300BLK-7IN-P) appears to be the same as the original. Q focused on taking the iconic ‘Badger to the next level and improved upon every technical aspect of the first-generation design. From the gas system to the trigger, and telescoping stock – HB 2.0 does not disappoint.
Notable Features Include:
- Clear Hard Coat Anodized 7075 Aluminum Reviever
- Free Float MLOK Handguard
- 70 Degree Selector
- 2-Position Telescoping Stabilizing Brace
- Adjustable Gas Block
- Geissele 2 Stage Match Trigger
- 5/8-24 Threads, Tapered Muzzle
- Cherry Bomb Muzzle Brake
What's In The Box?
- (1) 30rd Magazines
- Q Honey Badger
Specifications
| Color | FDE |
|---|---|
| Barrel Length | 7" |
| Caliber/Gauge | .300 BLK |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 20" - 25" |
| Barrel Twist Rate | 1:5" |
| Stock | PDW Stock |
| Weight | 4.8oz |
| Trigger | 2 Stage Match |
| Handguard | Free Floating MLOK Handguard |
| Operating System | Pistol Length |
| Platform | AR-15 |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories
-
-
EOTech EXPS3-0 Tan Holographic Red Dot Sight - NV CompatibleCR123 Battery, QD Mount - 68MOA Ring / 1MOA Dot
$729.00In stock




