Riton X1 Primal 4-12X50 SFP
RDH Center Dot Duplex Illuminated Reticle
- Item: 1P412ASI
- Brand: Riton
- Condition: New
In stock
$249.99
4 In Stock
Description
Riton 1 Primal 4-12×50 1P412ASI is the optimal hunting scope. The 12x magnification allows you to see in fine detail while the 50mm objective and illuminated red dot reticle is great in low light situations. With a budget friendly price tag, the 1 Primal 4-12×50 riflescope features crystal-clear Riton HD glass, an integrated throw lever and fully multi-coated lenses. Complete with a 1-inch tube and capped, zero resettable turrets, this is a best in class, best value optic.
Notable Features Include:
- Featuring Capped, Zero Resettable Turrets
- Integrated Removable Throw Lever
- 1/4 MOA Windage and Elevation Adjustment
- Illuminated Red Dot Reticle
- Fast-Focus Eyepiece
- 100% Waterproof, Fog Proof, and Shockproof
What's In The Box?
- Riton 1 Primal 4-12×50
- Flip-Up Lens Covers
- Lens Cloth
- Allen Key
Riton Optics Product Highlight - 1 Primal 4-16x44
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 12X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 13.7mm - 4.7mm |
| Eye Relief | 3.4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 24.7ft - 8.4ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .125 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 20 yards to infinity |
| Weight | 28.8oz |
| Length | 13" |
Reviews
Write Your Own Review



