Riton X1 Primal 4-16x44 SFP
RUT Reticle
- Item: 1P416AS
- Brand: Riton
- Condition: New
In stock
$199.99
Only 1 Left!
Description
Riton X1 Primal 4-16x44 SFP
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 44mm |
| Exit Pupil | 11mm - 3.8mm |
| Eye Relief | 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 24.1ft - 6.3ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 22 oz |
| Length | 12.87" |
Reviews
Write Your Own Review



