Riton X1 Primal V2 3-9x40 LB SFP
RHR Reticle
- Item: 1P39AS2
- Brand: Riton
- Condition: New
In stock
$199.99
3 In Stock
Description
Riton 1 Primal V2 3-9×40 LB 1P39AS2 has long been the Hunter’s Scope. With a friendly price tag, the 1 Primal 3-9×40 features parallax adjustments from 15-Infinity, crystal-clear Riton HD glass, an integrated throw lever and fully multi-coated lenses. Complete with a 1-inch tube and capped, zero resettable turrets, this is a best in class, best value optic.
Notable Features Include:
- Featuring Capped, Zero Resettable Turrets
- Integrated Removable Throw Lever
- 1/4 MOA Windage and Elevation Adjustment
- Fast-Focus Eyepiece
- 100% Waterproof, Fog Proof, and Shockproof
What's In The Box?
- Riton 1 Primal V2 3-9×40
- Flip Up Lens Covers
- Lens Cloth
- Allen Wrench
The Riton Optics 1 Primal 3 9x40 Longbody
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 9X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 40mm |
| Exit Pupil | 14.4mm - 4.9mm |
| Eye Relief | 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 33ft - 11ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 22.4 oz |
| Length | 12" |
Reviews
Write Your Own Review



