Riton X3 Conquer 3-15x44 SFP
Illuminated PDTR Reticle
- Item: 3C315ASI
- Brand: Riton
- Condition: New
In stock
$479.99
5 In Stock
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 15X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 44mm |
| Exit Pupil | 14.7mm - 2.9mm |
| Eye Relief | 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 38.3ft - 7.6ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 25.4 oz |
| Length | 13.12" |
Reviews
Write Your Own Review



