Riton X3 Primal 3-12×56 SFP
RDH Center Dot Duplex Illuminated Reticle
- Item: 3P312ASI
- Brand: Riton
- Condition: New
In stock
$469.99
6 In Stock
Description
Riton 3 Primal 3-12×56 3P312ASI is another fine option for a clear hunting optic. The 3 Primal 3-12×56 provides visibility in extreme low light conditions with its 56mm objective and illuminated red dot reticle. Featuring Riton HD glass, capped, zero resettable turrets, and an integrated throw lever, the 3 Primal 3-12×56 provides a wide magnification range allowing for up close shots and long distance.
Notable Features Include:
- Featuring Capped, Zero Resettable Turrets
- Integrated Removable Throw Lever
- 1/4 MOA Windage and Elevation Adjustment
- Illuminated Red Dot Reticle
- Fast-Focus Eyepiece
- 100% Waterproof, Fog Proof, and Shockproof
What's In The Box?
- Riton 3 Primal 3-12×56
- Flip-Up Lens Covers
- Lens Cloth
- Allen Key
The Riton Optics 3 Primal 3-12x56
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 12X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 14.5mm - 4.7mm |
| Eye Relief | 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 24.1ft - 6.3ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .125 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 10 yards to infinity |
| Weight | 27.3 oz |
| Length | 13.37" |
Reviews
Write Your Own Review



