Riton X3 Primal 4-16×44 SFP
DHR Reticle
- Item: 3P416AS
- Brand: Riton
- Condition: New
In stock
$439.99
4 In Stock
Description
Riton X3 Primal 4-16×44 3P416AS scope evolved from our 1 Primal 4-16×44 scope. Product developers listened to consumers to create this first-rate hunting scope. Featuring Riton HD glass, capped, zero resettable turrets and an integrated throw lever, the 3 Primal 4-16×44 provides a wide range of magnification and all on a 30mm main tube.
Notable Features Include:
- Featuring Capped, Zero Resettable Turrets
- Integrated Removable Throw Lever
- 1/4 MOA Windage and Elevation Adjustment
- Illuminated Red Dot Reticle
- Fast-Focus Eyepiece
- 100% Waterproof, Fog Proof, and Shockproof
What's In The Box?
- Riton 3 Primal 4-16×44
- Flip-Up Lens Covers
- Lens Cloth
- Allen Key
The Riton Optics 3 Primal 4-16x44
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 44mm |
| Exit Pupil | 11mm - 2.8mm |
| Eye Relief | 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 24.1ft - 6.3ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .125 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 10 yards to infinity |
| Weight | 26.5 oz |
| Length | 12.875" |
Reviews
Write Your Own Review



