Riton X5 Conquer 4-28x56 FFP
TPSR Illuminated Reticle
- Item: 5C428LFI
- Brand: Riton
- Condition: New
In stock
$979.99
4 In Stock
Description
Riton 5 Conquer 4-28x56 5C428LFI does it all. This FFP optic with its illuminated Christmas tree style reticle will help you conquer any distance. The R5 zero stops ensure precision. The 5 Conquer 4-28x56 scope features Riton HD glass, Zero Stop turrets and an integrated throw lever all on a 34mm main tube.
Notable Features Include:
- Equipped with Zero Stop Turrets
- Integrated Removable Throw Lever
- 1/10 MRAD Windage and Elevation Adjustment
- 6 Levels of Red Illumination
- Fast-Focus Eyepiece
- 100% Waterproof, Fog Proof, and Shockproof
What's In The Box?
- Riton 5 Conquer 4-28x56
- Flip-Up Lens Covers
- Lens Cloth
- Allen Key
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 28X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 8mm - 2mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 29.9ft - 4.26ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 15 yards to infinity |
| Weight | 36.8 oz |
| Length | 14.875" |
Reviews
Write Your Own Review



