Riton X5 Tactix 1-6x24 FFP
Illuminated TF-1 Reticle
- Item: 5T16AFI
- Brand: Riton
- Condition: New
In stock
$649.99
Only 2 Left!
Description
Riton X5 Tactix 1-6x24 FFP
Specifications
| Magnification | Zoom: 1X to 6X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 24mm |
| Exit Pupil | 8.5mm - 4mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 111.2ft - 18.33ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weight | 22.2 oz |
| Length | 10.25" |
Reviews
Write Your Own Review



