Ruger Mark IV 22/45 Lite
.22 LR - Black Anodized
- Item: 43927
- Brand: Ruger
- Condition: New
Out of stock
$559.00
Out of Stock
Description
The Ruger Mark IV Rimfire Pistol features a simple, one-button takedown for quick and easy field-stripping and proper chamber-to-muzzle cleaning. Pressing a button in the back of the frame allows the barrel-receiver assembly to tilt up and off the grip frame without the use of tools. Cold hammer-forged barrel results in ultra-precise rifling that provides exceptional accuracy and longevity.
Notable Features Include:
- One-Button Takedown
- Cold Hamer-Forged Barrel
- Ambidextrous Manual Safety
- Magazine Disconnect Safety
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Barrel Length | 4.40" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 10 + 1 |
| Trigger | Single Action |
| Optic Ready | No |
| Sights | Adjustable Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 8.40" |
| Weight | 25 oz |
| Width | 1.22" |
Reviews
Write Your Own Review



