Sako - S20 Precision - 308 Win
- Item: JRS20H316
- Brand: Beretta
- Condition: New
Sako S20 Precision 20" 308 Win (JRS20H316) is a feature-rich modular rifle that can grow with you, as you switch from Hunting to Precision Shooting and back. The S20 Hunter features a unique design that offers lightweight, but great rigidity due to its internal aluminum skeleton. Offering an adjustable cheek piece and soft-touch pistol grip coupled with a trigger that can be adjusted on the front and back by a total of 7mm, the hunter will feel in perfect symmetry with the S20. The replaceable forend of the Hunter repeats the soft-touch material for optimum contact and has QD mounts on both sides to match the stock. The new receiver has a full-length bedding design for ultimate stability and reliability and houses a brand-new stainless steel, 3 lug bolt with over 75mm of contact area for the most engagement and safety. Another new feature is the picatinny rail machined into the top of the receiver, meaning more rigidity for the user. Engaging the safety on the S20 brings up a firing pin block, giving the user peace of mind in even the most rigorous conditions. The barrel of the S20 is a stainless-steel fluted design with a Cerakote finish for durability and great looks. The barrel incorporates a 5/8 x 24 Threaded crown with an included protection cap.
Notable Features Include:
- Trigger Adjustable for Pull Weight & Position
- Left & Right Side Quick-Detach Points
- Receiver Machined Picatinny Optics Rail
- Quick-Adjust Cheekpiece with Numbers
- Ergonomic Thumbhole Stock
- Cartridge Plus Magazine
- Cerakoted Receiver & Barrel
What's In The Box?
- Sako S20 Precision
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .308 Win |
| Capacity | 5 + 1 |
| Firearm Overall Length | 43" |
| Barrel Twist Rate | 1:11" |
| Stock | Adjustable Cheek Piece/Length of Pull |
| Weight | 7.2 lbs |



