Shadow Systems CR920 Combat
Combat Slide
- Item: SS-4030
- Brand: Shadow Systems
- Condition: New
In stock
$679.00
Only 1 Left!
Description
Shadow Systems CR920 Combat SS-4030 features front and rear directional slide serrations. The CR920 is an ultra-concealable subcompact that is designed with comfortable shootability in mind. Designed to shoot like a full size pistol, the CR920 conceals easily inside G43X MOS or G48 MOS holsters, while packing a 10+1 flush-fit capacity. The frame texture is wrapped around the frame to keep the CR920 firmly seated in the shooter’s hands, despite its small size. The extended magazine baseplate features the same texture on the front, to allow an extra tacky point of contact for the pinky finger.
Notable Features Include:
- 3.41" Spiral Fluted Black Barrel
- Nitride Finish Elite Slide
- Flat Flaced Trigger Safety
- Green Outline, Tritium Dot Front Night Sight
- Black Serrated Rear Sights
- 4.5-5.0 lbs Trigger Pull
- 10+1 Capacity
What's In The Box?
- Shadow Systems CR920 Combat
- (2) 10 round magazine
- Optics Kit
- Grip Kit
- Attache Case
- Shadow Systems Tool
Technical Tuesday - The CR920 is small and fast!
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.41" |
| Size | Sub-Compact |
| Capacity | 10 + 1 |
| Trigger | Safe Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | Green Tritium Night Sight |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 6.54" |
| Weight | 17.8 oz |
Reviews
Write Your Own Review



