Sig Sauer - CROSS - 6.5 CREEDMOOR
Precision Adjustable Folding Stock
- Item: CROSS-65-18B
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
In stock
$1,599.99
Only 2 Left!
Description
Sig Sauer CROSS 6.5 Creedmoor (CROSS-65-18B) is designed and built from the ground up at the SIG SAUER research and development facilities in New Hampshire with the input of hunters, military snipers and elite long-range shooters, the CROSS rifle was created to meet the demands of both precision long-range shooting and extreme backcountry hunting.
Notable Features Include:
- Under 6.5 lbs, the lightest, most portable rifle in its class (up to 40% lighter)
- Folding Precision-Style Stock
- 1-Piece receiver for increased accuracy
- 6.5 Creedmoor with an 18" barrel (collapsible to 27")
- 1:8 twist
What's In The Box?
- Cross rifle
- (1) 5rd Polymer Mag
- Users Manual
SIG CROSS Bolt-Action Rifle: Features and Benefits
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | 6.5 Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
| Firearm Overall Length | 28"-38.50" |
| Barrel Twist Rate | 1:8" |
| Stock | Sig Precision Adjustable & Folding |
| Weight | 6.80 lbs |
| Trigger | 2 Stage Match |
| Handguard | M-LOK Free-Float |
Reviews
Write Your Own Review



