Sig Sauer - MCX VIRTUS - 300 BLK
- Item: PMCX-300B-9B-TAP
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
SIG MCX VIRTUS PISTOL 9" 300 BLK (PMCX-300B-9B-TAP) conceived for the demands of the Special Operations community, the MCX VIRTUS Pistol from SIG SAUER is engineered for adaptability, sound suppression and longevity. Cold hammer-forged barrels are user-changeable and available in 300 BLK (9”), offering the utmost in mission-specific flexibility. SIG’s proven internal recoil system offers reduced recoil and a compact platform. To enhance accuracy, the MCX VIRTUS Pistol features the new Matchlite Duo trigger for crisp, clean feel. Ambidextrous, AR-style controls and a folding PCB enable the MCX VIRTUS Pistol to be stowed with ease. Stealth Gray and built with the highest-quality components, the MCX VIRTUS Pistol sets a new standard for size, accuracy and reliability.
Notable Features Include:
- 300 Blk
- 9" Barrel
- (1) 30 rd Polymer Mag
- 1:5 Twist
What's In The Box?
- SIG MCX VIRTUS PISTOL 300BLK Pistol
- (1) 30 rd Mag
| Color | Gray |
|---|---|
| Barrel Length | 9" |
| Caliber/Gauge | .300 BLK |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 28.50" |
| Barrel Twist Rate | 1:5" |
| Stock | Folding Pivoting Contour Brace |
| Weight | 7 lbs |
| Trigger | Mil-Spec |
| Handguard | M-LOK Free-Float |
| Operating System | Gas Piston |
| Platform | AR-15 |



