Sig Sauer - 1911 Emperor Scorpion - .45ACP
SIGLITE Night Sights
- Item: 1911R-45-ESCPN
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$1,299.99
Out of Stock
Description
Sig Sauer 1911 Emperor Scorpion Full-Size 45ACP (1911R-45-ESCPN) is finished with a custom Flat Dark Earth PVD finish, the Emperor Scorpion stands out from the crowd. Extremely durable and wear resistant, the physical vapor deposition is corrosion resistant, and provides a stunning look to Emperor Scorpion variants. Rounding out the look, each Emperor Scorpion is fitted with dark Piranha textured G10 magwell grips and dark controls. Forward cocking serrations, SIGLITE night sights, and a M1913 accessory rail complete the package.
Notable Features Include:
- Single Action Only
- PVD Coated Slide and Frame
- G10 Piranha Magwell Grips
- G10 Mainspring Housing
- Accessory Rail
- 8+1 Capacity
- SIGLITE Night Sights
- Ambidextrous Thumb Safety
What's In The Box?
- Sig Sauer 1911 Emperor Scorpion
- (2) 8 round magazines
Specifications
| Color | FDE |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Barrel Length | 5" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 8 + 1 |
| Trigger | SAO |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | SIGLITE Night Sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 8.7" |
| Weight | 41.6 oz |
| Width | 1.4" |
Reviews
Write Your Own Review



