Sig Sauer - 365XL TacPac
- Item: 365XL-9-BXR3-MS-TACP
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer 365XL TacPac (365XL-9-BXR3-MS-TACP) micro-compact conceal-ability with full-size shoot-ability the P365 XL packs a 12+1 capacity in a micro-compact, highly concealable size yet maintains the comfort and shoot-ability of a full-size pistol. The first P365 offered in the XSeries family, the XL comes standard with an extended slide, 3.7 barrel, and the 365 XSeries grip module with extended beavertail and integrated mag well. The slide and grip module only add about 1/2" to the overall length and height of the micro-compact P365, while increasing the capacity to 12+1 rounds of 9mm. It still maintains the crisp, clean P365 trigger pull, but with the X signature flat profile trigger that breaks at 90 degrees. Also standard are the signature XRay3 Day/Night sights with a rear sight plate assembly. Never has so much versatility and capability been squeezed into such a perfectly concealable size.
Notable Features Include:
- 9mm Chamber
- X Series Grip
- Flat Profile Trigger
- XRay3 Day/Night sights
What's In The Box?
- Sig Sauer 365XL Maunal Safety
- (1) 12rd mag
- (2) 15rd mags
- Sig Sauer Holster
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.7" |
| Size | Compact |
| Capacity | 12 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | XRay3 Day/Night sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 6.6" |
| Weight | 17.8z |
| Width | 1" |



