Sig Sauer KILO1000 5x20
Laser Range Finding Monocular
- Item: SOK10001
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
In stock
Special Price
$179.99
Regular Price
$239.99
4 In Stock
Description
The Sig Sauer KILO1000 Laser Range Finding Monocular is an advanced but also simple to use range finders currently available. Experience the no hassel feel with feautures such as a the revolutionary Lightwave DSP technology.
Specifications
| Battery Type | (1) CR2 |
|---|---|
| Magnification Type | 5x |
| Objective Lens Size | 20mm |
| Exit Pupil | 3.6mm |
| Eye Relief | 18mm |
| Display Type | High Transmittance LD |
| Range Finder Type | Monocular |
| Measuring Distance | 10 to 1200 yards |
| Weight | 5.3 oz |
| Length | 3.9 inches |
| Width | 1.3 inches |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
Reviews
Write Your Own Review



