Sig Sauer KILO2400ABS 7x25
- Item: SOK24701
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
The Sig Sauer KILO2400ABS 7x25 SOK24701 is the world’s most advanced rangefinder with a range up to 2 miles. Download the free SIG Ballistics app on any smartphone and set up custom ballistic profiles for precise ballistic solutions. Ballistics data is sent from your smartphone to your device via Bluetooth. The OLED display is the most advanced on the market and automatically adjusts the brightness to the levels of light around to prevent your pupil from constricting in low light. The Sig Sauer KILO2400ABS 7x25 features lenses are coated with an anti-reflective SPECTRACOAT to reduce reflections and provide excellent light transmission.
Notable Features Include:
- Ranges up to 2 miles with the Revolutionary LightWave DSPTM Technology for the fastest and longest distance rangefinder engine.
- Free downloadable SIG Ballistic App for your smartphone. iOS and Android are supported. Build, edit, and upload from the app to your device.
- Bluetooth 4.0 for synchronizing up to 4 custom ballistic profiles between the free SIG Ballistic App and rangefinder. Both Classic and Low Energy are supported for iOS and Android smartphones.
- 7x25mm monocular with SpectraCoatTM anti-reflection coatings for superior light transmission and optical clarity.
- HyperScanTM Technology provides 4 range updates per second in scan mode while RangeLockTM reports the last range result when ranging distant targets. Results displayed to the nearest 1/10 yard.
- Embedded Applied Ballistics Elite with bullet database and support for G1/G7 and AB Custom Drag curves. Users can choose CDM or G1/G7 when profile building.
- AB Ballistics Engine: Most accurate ballistic solver on the market. Trusted by professionals.
- Aerodynamic Jump, Spin Drift, & Coriolis Effect are all calculated in the system (Embedded sensors adjust for this in real time).
- Temperature, pressure and humidity sensors for real-time environmental inputs to the embedded ballistic calculator and the ability to train for muzzle velocity shift with temperature shift.
- Customizable Reticle allows you to change the look of the reticle by adding/removing parts of the milling grid.
- Advanced OLED display provides a smaller, extremely precise targeting circle along with milling features and ballistic info including holdover, angle, wind direction, wind speed, target mode, density altitude and shot angle.
- Digital Compass / Magnetometer / Inclinometer provides magnetic heading and incline for long distance shooting and Coriolis adjustment.
- Line of Sight or Angle Modified range in addition to full ballistic holdover and windage results in MIL or MOA.
- LumaticTM Display automatically calibrates display brightness to changing ambient light conditions.
- 3 Operating Modes: Target Mode for first, last or best options; AMR Mode where Angle Modified Range (Inclination) can be turned on/off; and LOS Mode for Line Of Sight (No inclination calculation adjustment).
- Compact, lightweight magnesium housing with binocular style eyecup and diopter adjustment.
- Sensor Override: Ability to override the current sensor readings and input your own parameters such as Temp, Pressure, Direction of Fire etc.
- Metric support
- Unique Housing/Color: Magnesium, Flat Dark Earth, with Applied Ballistics Medallion.
- Sleek design for one-handed operation and lanyard attachment.
- Adjustable Timeout – Adjust the timeout on the LRF from the app to 30(Default), 60, or 180 seconds.
- New milling reticle with 2.4 MRAD inner diameter and 3 MRAD outer diameter center aiming circle.
- Includes a smartphone wind meter, tripod adapter, and SIG Tactical pen/stylus.
What's In The Box?
- IG SAUER 7x25 KILO2400ABS Laser Rangefinder (Flat Dark Earth)
- WINDmeter for Smartphones
- Nylon MOLLE Kit Bag
- Tactical Pen
- Tripod Adapter
- Lanyard
- Nylon Case
- 3 x CR2 Battery
- Limited 5-Year Electronics Warranty
- Limited Lifetime Warranty (Transferable)
| Battery Type | (1) 3V / CR2 |
|---|---|
| Magnification Type | 7x |
| Objective Lens Size | 25mm |
| Exit Pupil | 3.6mm |
| Eye Relief | 15mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 356 ft |
| Display Type | OLED with Lumatic ambient brightness |
| Range Finder Type | Monocular |
| Angle Compensation Feature | yes |
| Measuring Accuracy | +/- 0.1 under 100 yards |
| Measuring Distance | 10 to 3400 yards |
| Twilight Factor | 13.228 |
| Weight | 7.5oz |
| Length | 4.2 inches |
| Width | 1.3 inches |
| Weather Resistance | Weather Resistant |



