Sig Sauer KILO2400BDX 7x25
- Item: SOK24704
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer KILO2400BDX 7x25 (SOK24704) is the world’s most advanced laser rangefinding technology. Download the free BDX app on any smartphone and set up ballistic profiles for precise ballistic solutions. When the Sig Sauer KILO2400BDX 7x25 is paired with the SIERRA3BDX riflescope, it sends ballistics data straight to the reticle via Bluetooth. The OLED display is the most advanced on the market and automatically adjusts the brightness to the levels of light around to prevent your pupil from constricting in low-light. Lenses are coated with an anti-reflective SPECTRACOAT to reduce reflections and provide excellent light transmission.
Features
-
BDX Ballistic Data Xchange capable, providing your BDX riflescope with an automatic illuminated holdover dot through Bluetooth pairing
-
Revolutionary LightWave DSP Technology for the fastest and longest distance range finder engine
-
HyperScan Technology provides 4 range updates per second in scan mode while RangeLock reports the last range result when ranging distant targets
-
Embedded Applied Ballistics Ultralite with bullet database and support for G1/G7
-
Low Energy Bluetooth 4.0 for synchronizing up to 25 custom ballistic profiles between the free SIG Ballistic App and rangefinder
-
Advanced OLED display provides a smaller, extremely precise targeting circle along with milling features and ballistic info including holdover angle
-
Line of Sight or Angle Modified range in addition to full ballistic holdover and windage results in MIL or MOA
-
Lumatic Display automatically calibrates display brightness to changing ambient light condition
-
Compact, lightweight magnesium housing with binocular style eyecup and diopter adjustment
-
Free downloadable SIG BDX App for your smartphone, iOS and Android are supported
-
Covered by SIG SAUER’s INFINITE Guarantee and Electronics Limited Warranty
What's In The Box?
- SIG SAUER 7x25 KILO2400BDX Laser Rangefinder (OD Green, Class 3R)
- CR2 Battery
- Limited Lifetime Warranty on Optics
- Limited 5-Year Warranty on Electronic/Tritium Components
| Magnification Type | 7x |
|---|---|
| Objective Lens Size | 25mm |
| Exit Pupil | 3.6 mm |
| Eye Relief | 15 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 357.0 ft |
| Display Type | OLED with Lumatic ambient brightness |
| Range Finder Type | Monocular |
| Angle Compensation Feature | yes |
| Measuring Distance | 10 to 3400 yards |
| Weight | 7.5 oz |
| Length | 4.4 inches |
| Width | 1.3 inches |
| Weather Resistance | Weather Resistant |



