Sig Sauer - M400 Tread Snakebite SE - 5.56 NATO
16" - 6 Position SL-K Stock
- Item: RM400-16B-TRD-SB-SE
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$1,249.99
Out of Stock
Specifications
| Color | Coyote Brown |
|---|---|
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 35.5" |
| Barrel Twist Rate | 1:7" |
| Stock | 6 Position SL-K |
| Weight | 7 lbs |
| Trigger | 2 Stage Match |
| Handguard | Enhanced 13" FF Handguard |
| Operating System | Mid-Length |
| Platform | AR-15 |
Reviews
Write Your Own Review



