Sig Sauer - MPX-K - 9mm
- Item: PMPX-4B-9
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer MPX-K (PMPX-4B-9) redefines the submachine gun category with a new level of operator safety, in-field adaptability and proven reliability in the harshest environments. Completely ambidextrous, the SIG MPX is great for left- or right-handed shooters with its dual-sided selector switch, magazine release, charging handle and bolt release. The SIG MPX operates from a fully-closed and locked rotating bolt, offering enhanced reliability and safety in use. A short-stroke gas piston allows the SIG MPX to run all weights and brands of 9mm ammunition with no adjustments to the gas valve. A full-length picatinny rail allows for solid, consistent mounting of optics and targeting lasers.
Notable Features Include:
- 4.5" barrel
- Gas piston operating system
- Sig Sauer MPX MLOK rail
- Threaded M13.5x1mm
- Sig Folding PCB Brace
- Timney Single Stage MPX Trigger
- Familiar AR15 controls
- Full length picatinny rail
What's In The Box?
- (1) 30 rd magazine
- Cable lock
- Owners Manual
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 4.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 22.5" |
| Barrel Twist Rate | 1:10" |
| Stock | Folding Pivoting Contour Brace |
| Weight | 5lbs |
| Trigger | Mil-Spec |
| Handguard | M-LOK |
| Operating System | Gas Piston |
| Platform | AR-9 |



