Sig Sauer - P220 Legion
- Item: 220R-45-LEGION-SAO
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer P220 Legion (220R-45-LEGION-SAO) in SAO includes a reduced and contoured Elite beavertail, which allows for a higher grip and a reduced profile, thus eliminating printing. More aggressive front strap checkering and additional checkering under the trigger guard enhance the grip. An X-Five undercut has been applied to the trigger guard, allowing for a higher grip and greater control. The P220 Legion also features low-profile decocking and slide-catch levers to reduce the risk of snagging. An enhanced polished action with the SRT (Short-Reset Trigger) is augmented with a Grayguns, Inc. designed P-SAIT trigger. In addition, a solid steel guide rod adds weight where it matters most. The P220 Legion ships with three 8-round magazines.
Notable Features Include:
- X-RAY3 Day/Night Sights
- Legion Gray Coating
- Custom G10 Grips
- Front Cocking Serrations
- Manual Thumb Safety
- Master Shop Flat Trigger
- Single Action Only
What's In The Box?
- Sig Sauer P220 Legion
- (3) 8 round magazines
| Color | Gray |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Barrel Length | 4.4" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 8 + 1 |
| Trigger | P-SAIT |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | XRAY3 Day/Night Sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 7.7" |
| Weight | 30.4 oz |
| Width | 1.5" |



