Sig Sauer - P220 LEGION
- Item: 220R5-10-LEGION
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer P220 Legion (220R5-10-LEGION) is an enhanced version of the gun that started it all for modern day SIG. Finished in a proprietary Legion gray coating and featuring custom G-10 grips with a Legion medallion, the P220 Legion is improved in nearly every way.
The stainless-steel slide sports SIG SAUER Electro-Optics X-RAY high visibility day/night sights as well as front cocking serrations that provide greater purchase for cycling the action, clearing the firearm or conducting press checks.
The Sig Sauer P220 Legion in DA/SA includes a reduced and contoured Elite beavertail, which allows for a higher grip and a reduced profile, thus eliminating printing. More aggressive front strap checkering and additional checkering under the trigger guard enhance the grip. An X-Five undercut has been applied to the trigger guard, allowing for a higher grip and greater control.
The P220 Legion also features low-profile decocking and slide-catch levers to reduce the risk of snagging. An enhanced polished action with the SRT (Short-Reset Trigger) is augmented with a Grayguns, Inc. P-SAIT trigger. In addition, a solid steel guide rod adds weight where it matters most. The P220 Legion ships with three 8-round magazines
Notable Features Include:
- 5" barrel
- DA/SA with decocker
- 1913 Picatinny accessory rail
- X-Five undercut
- Reduced and contoured Elite beavertail
- SRT Trigger
- Grayguns, Inc. P-SAIT trigger shoe
- SIG SAUER Electro-Optics X-RAY high visibility day/night sights
- Limited Lifetime Warranty
What's In The Box?
- (3) 8rd magazines
- Sig hard case
- Cable lock
- Owners Manual
| Color | Gray |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 10mm Auto |
| Barrel Length | 5" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 8 + 1 |
| Trigger | Double Action/Single Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | XRAY3 Day/Night Sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 8.8" |
| Weight | 30.40 oz |
| Width | 1.5" |



