Sig Sauer - P226 EQUINOX ELITE
X-RAY3 Day/Night Sights
- Item: E26R-9-EQ-CW-ELITE
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$1,299.99
Out of Stock
Description
Sig Sauer P226 Equinox Elite (E26R-9-EQ-CW-ELITE) unique Equinox slide design and contrasting nickel-plated controls paired with a black Hogue SL G-10 grip, Xray3 Day/Night sights, and an SRT trigger, the new Equinox series blends classic styling with modern performance. The Custom Works P226 and P229 Equinox are chambered in 9mm and come packaged with 2 magazines in a Custom Works Negrini case complete with a SIG Custom Works challenge coin and a certified custom certificate. The new, limited edition Equinox Series from SIG Custom Works. A modern take on a SIG classic.
Notable Features Include:
- 9mm Caliber
- SIG Accessory Rail
- X-RAY3 Day/Night Sights
- Black Hogue SL G-10 grip
- SIG Custom Works Kit
- SRT Trigger
- Nickel-Plated Controls
What's In The Box?
- Sig Sauer P226 Equinox Elite Full-Size 9mm
- (2) 15rd Steel Mags
- Negrini Custom Works Carry Case
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 4.4" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 15 + 1 |
| Trigger | Double Action/Single Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | X-RAY3 Day/Night Sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 7.7" |
| Weight | 34oz |
| Width | 1.5" |
Reviews
Write Your Own Review



